Jeseň je znamením zberu a osláv konca sezóny bohatej na úrodu. Zberom sa ale povinnosti záhradkárov nekončia. Plody svojej práce musia správne uskladniť. Záhradkári začínajú sezónu s príchodom prvých jarných teplých lúčov. Zem sa na výsadbu musí pripraviť, prekypriť a zbaviť sa burín. Po sadbe jarnej zeleniny ako reďkovka alebo šaláty, prichádza skutočná zábava. Sadenie priesad paprík a paradajok, brokolice, mrkvy či petržlenu… Teraz sa začína skutočná ťažká práca záhradkárov. K dopestovaniu veľkého a kvalitného množstva zeleniny a ovocia je ešte dlhá cesta. Tá je lemovaná skutočne ťažkou prácou – denné zalievanie, okopávanie, preplievanie, boj proti škodcom a mnoho iných úkonov, bez ktorých by sme sa v záhradke nevedeli zaobísť. Na konci sezóny nás ale za odmenu čaká domáca, čerstvá zelenina v bio kvalite. Jej zberom sa ale práca záhradkárov nekončí. Ovocie a zeleninu spracovávame alebo uskladňujeme.
Ako na zber
Ani zber nie je obyčajnou záležitosťou. Niektoré druhy ovocia, ako napríklad jablká či hrušky musia byť uskladňované v perfektnom stave. Nesmú byť obúchané či poškodené. Proces hnitia by nabral veľmi rýchly spád a naša snaha by bola fuč. Preto je vhodné na zber plodín nepoužívať vedrá či košíky. Pre správny zber ale aj jednoduchšie uskladňovanie volíme vhodné obaly. Najčastejšie sa používajú plastové bedničky do ktorých ovocie ukladáme. Zamedzíme tak mechanickému poškodeniu plodu a zlepšíme využitie skladovacieho priestoru. Práve plastové bedničky na ovocie sú oveľa šetrnejšie ako tie drevené. Nakoľko skladované ovocie či zelenina musia byť často vo vlhkom prostredí, toto drevu škodí a rýchlo znižuje jeho pozitívne vlastnosti. Plastové bedničky sú odolné voči vlhku a odolnejšie voči nárazom ako klasické drevené bedničky.
Spracovávanie ovocia a zeleniny v domácich podmienkach
Kto by nepoznal povestné džemy, lekváry či zavárané ovocie. Takto je nám dostupné kedykoľvek počas celého roka. Ovocie sa najčastejšie spracováva práve v tejto forme. Niektoré druhy ovocia skončia ako zásoba mrazeného ovocia, uloženého v plastových sáčkoch v mrazničke. Iné sú v kelínkoch mrazené ako ovocná drť. Rovnakým spôsobom spracovávame aj zeleninu. Pri nadbytočnom množstve paprík a paradajok sa tieto zavárajú vo forme leča. Domáceho kečupu či pretlaku. Kým na uskladnenie pretlaku a pasírovaných paradajok sa vo veľkých firmách využívajú http://vedanadosah.cvtisr.sk/nervove-blokady-sa-vyuzivaju-coraz-viac-uz-aj-u-nas ibc kontajnery. V domácich podmienkach si vystačíme s väčšími sklenenými fľašami či konzervami. Možností ako spracovať ovocie a zeleninu je neskutočne veľa. Stačí si iba vybrať.